ЛЕОНІД ЄМЕЦЬ: «ВИЙТИ З «БАТЬКІВЩИНИ» ПРОПОНУВАЛИ КОЖНОМУ ДЕПУТАТУ. ДАВАЛИ ВІД ОДНОГО ДО П’ЯТИ МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ»

03 липня 2013, 18:00

Вам пропонували перехід або гроші за вихід з партії? – Всім пропонували. Виходили різні люди. Спочатку з натяками: потрібно підтримати ту чи іншу кандидатуру на посаду або не підтримати. Знаєте, хто одразу сказав, що хлопці йдіть в баню, і навіть не приходьте з такими питаннями, до тих більше з матеріальними заохоченнями не підходили. – Про який порядок сум йдеться? – Від мільйону до п’яти мільйонів доларів.

Депутат-опозиціонер Леонід Ємець про з’їзд «Батькіщини, вартість «тушок» та кандидатів від опозиції на виборах Президента та мера Києва.

«У Януковича не буде аргументу, що він не знав»

- На цьому тижні Ви ходили на Банкову, де голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк зустрічався з Президентом. В   аші колеги по опозиції відмовилися від такої зустрічі. Чому «Батьківщина» прийняла рішення, все-таки взяти участь у заході? Адже пройде півроку і Кличко чи Тягнибок зможуть говорити, що «ми ж на Банкову не бігали, на відміну від інших»?

- Був сформований перелік питань до Президента. Він спільний від керівників всіх трьох опозиційних фракцій. Там є підписи і Яценюка, і Кличка, і Тягнибока. Ми обговорили ситуацію на засіданні фракції і вирішили, що ці питання потрібно донести, тому доручили Арсенію Петровичу разом з цим листом бути присутнім на зустрічі з Януковичем і поставити йому, нарешті, ці важливі питання. Щоб у нього не було аргументу, що, можливо він не знав, що в Україні відбувається.

- Ви на фракції обговорювали результати цієї зустрічі, чи залишись задоволені нею?

- Ми не чекали від цієї зустрічі, що ці питання будуть вирішені, але ми вважали, що їх необхідно озвучити.

- Минулими вихідними пройшов з’їзд об’єднаної опозиції «Батькіщина» Ви були одним із тих, хто прийняв рішення вступити в «Батьківщину» в ці вихідні. Чому об’єдналися ці сили, і чому не об’єдналися інші?

- Коли відбувалося висунення кандидатів у депутати від об’єднаної опозиції, мова йшла про те, що під брендом об’єднана опозиція «Батьківщина» об’єдналися дев’ять партій, які висунули своїх представників. Зрозуміло, що в подальшому вони мали сформувати єдину фракцію. Ми складали про це присягу і послідовно виконували обіцяні кроки. Фракція була створена. Наші виборці чекали від нас наступного кроку: об’єднання вже в єдину партію, тому що загальні ідеологічні засади в нас спільні, робота в нас спільна і законодавство передбачає участь не блоків, а саме політичних партій у політичному процесі. Процес мав певні складнощі, але абсолютно демократичний характер, і це нормально.

- Наскільки Юлія Тимошенко зараз впливає на рішення фракції, і наскільки вона впливала на рішення з’їзду, які були прийняті?

- У нас немає вождізму, тобто у нас немає людини, яка своїм словом може скерувати нас направо чи наліво. У нас є когорта розумних людей, які готові дослухатися до кожної правильної і стратегічно зрозумілої позиції. Юлія Володимирівна, зрозуміло, генерує надзвичайно правильні, розумні речі. Тому ми завжди дослухаємось до її думки. І якщо Ви подивитесь на статут партії, то побачите наскільки позиція голови партії є необхідною і важливою в формуванні і керівних органів, і в прийнятті рішень. Те, що Тимошенко була обрана саме головою партії, означає, що вона має значний вплив на рішення.

640x428_1

«Деякі депутати «видьоргують» фрагменти внутрішніх дискусій і йдуть на «Інтер»

- Ваш колега по фракції Анатолій Гриценко сказав, що його ніхто не запрошував на з’їзд.

- Це брехня, що не запрошували. Це треба бути настільки викинутим з політичного процесу, взагалі, не існувати в середині фракції і колективу, щоб казати про те, що «мене не запрошували». У нас були послідовні завдання перед громадою України, в тому числі, об’єднатися в єдину силу. Ми окреслили наші завдання, як політичної партії. Перш за все, це усунення тоталітарного режиму Януковича, запровадження європейських стандартів, в тому числі, звільнення політв’язнів. Деякі депутати, очевидно, вирішили, що якісь із цих засад їм не подобаються і відмовилися від анонсованого заздалегідь процесу.

- Гриценко – зараз постійний представник фракції «Батьківщина» на провідних телеканалах. Частіше за нього в програмі Шустера буває хіба що Олег Ляшко. Ви згодні з тією критикою, яка постійно звучить з його вуст?

- Ще раз підкреслюю, у нас абсолютно демократичний колектив. Ми в середині свого колективу ведемо дуже жорсткі дискусії. Всі мають свою позицію, свої плани і пропозиції. І обговорення іноді буває бурхливе. Але ж ми знаходимо консенсус, знаходимо єдину позицію і залишаємо сам процес обговорення всередині колективу, щоб виходити з єдиною сформованою позицією. Деякі депутати вважають, що можна “видьоргувати” частину цих бурхливих дискусій і висвітлювати їх в програмах провідних телеканалів, таких як Інтер, ICTV тощо. Системність такого роду публічних звернень з критикою дій опозиції, шкодить спільній справі і, начебто, показує нашу внутрішню розбалансованість, чого насправді немає. Ви бачите, що це лише один депутат з 95-ти.

- Є ще «тушки».

- З «тушками» все зрозуміло. Вони взяли гроші. Вони зрадили громадян України. Вони зрадили власну совість і мораль. В присязі, яку вони всі підписали, було написано, що вони ніколи не вийдуть з фракції, не відмовляться від наших ідей. А люди взяли гроші і пішли собі з процесу. А тут йде мова про інші речі, і коли вони почали повторюватися системно, фракція була змушена звернутись до народного депутата Гриценка. Оскільки він собі окреслив абсолютно інший напрямок діяльності, окремий від роботи політичної сили, з якою його було обрано народним депутатом, мабуть, буде правильно скласти мандат народного депутата і обратись потім на якомусь із тих округів, де будуть довибори, або вести якусь іншу політичну діяльність. Принаймні, це було б чесно і щиро. Але Гриценко відмовився складати мандат.

- І що далі? Ви будете його виключати з фракції?

- Ми будемо приймати рішення на наступному засіданні фракції. Ми будемо радитися, думати, як вчинити далі. Потрібно, щоб Ви зрозуміли, наше завдання не влаштувати якісь внутрішні «розбори» – хто правий, хто винуватий. В нас є більш серйозне завдання і мета – це правова і демократична держава, і лише єдиною командою, де ми будемо спиратися на плече побратима, ми зможемо цього результату досягнути, тому що супротив дуже серйозний, аж занадто. Кримінальні справи, гроші, фізичний тиск – все це працює проти нас.

640x435_2

«Тушки» будуть в усіх політичних силах

- Чому так сталося, що в цьому скликанні «тушки» є лише з одної фракції. На «Батьківщину» тиснуть, більше ніж на «УДАР» чи «Свободу»?

- Я не хочу, як то кажуть, «каркати», але існує інформація, що «тушки» будуть в усіх політичних силах. В силу того, що люди слабкі і не всі витримують тиск. Ми розуміємо, чому ці «тушки» висмикують зараз. Навіть, якщо застосувати просту логіку видно, що Партії регіонів разом з комуністами достатньо голосів, якщо вони зберуться в залі Верховної Ради, щоб приймати необхідні їм закони. Чотири, п’ять чи десять «тушок», яких вони висмикнуть за шалені гроші, ніяким чином їм не допоможуть. Мета інша – дискредитувати певну політичну силу, і тих людей, які є її лідерами. І ми бачимо, що тиснуть саме на висуванців «Фронту змін». Це робиться з єдиною метою – дискредитувати роль Арсенія Яценюка в політичному процесі. Проте, ми переконані, що люди не дурні, вони розуміють, що відбувається. Те, що хтось відійшов – це їх персональна зрада.

- Вам пропонували перехід або гроші за вихід з партії?

- Всім пропонували. Виходили різні люди. Спочатку з натяками: потрібно підтримати ту чи іншу кандидатуру на посаду або не підтримати. Знаєте, хто одразу сказав, що хлопці йдіть в баню, і навіть не приходьте з такими питаннями, до тих більше з матеріальними заохоченнями не підходили.

- Про який порядок сум йдеться?

- Від мільйону до п’яти мільйонів доларів. Але абсолютна більшість відмовилася брати гроші, і на них йде тиск. Частина депутатів колись були бізнесменами, зараз закон не дозволяє займатися бізнесовою діяльністю. Зрозуміло, що цей бізнес вони позалишали на близьких їм людей – хто на родичів, хто на своїх товаришів. Зараз відбувається системний тиск на всі бізнеси, які є біля народних депутатів. Є чітка вказівка податковій та іншим, так званим правоохоронним органам, цей тиск чинити. Відкриваються кримінальні справи за абсолютно надуманими аргументами. Мета їх виключно одна – створити проблеми. Людей запрошують на допити. Відбувається виїмка документів. Зрозуміло, бізнес після цього зупиняється, але гроші, то наживне, а людей просто шкода. Наприклад, народний депутат Ірина Купрейчик – проти її доньки відкрито вже дві кримінальні справи, а до головного бухгалтера прийшли додому двоє слідчих, подзвонили у двері. Коли її не виявилося вдома, її сина, 9 років, змусили погрозами відкрити двері, віддати мобільний телефон, з якого вони зателефонували головному бухгалтеру і вже з телефону сина запросили її на допит на наступний день. Це методи не правоохоронної, а каральної системи. Ще один приклад – наш однопартієць Леся Оробець. Її чоловік був вимушений виїхати закордон, тому що проти нього також відкрита кримінальна справа. Якщо ми можемо проаналізувати перелік тих справ, які відкрито проти людей, які стоять поряд із депутатами від опозиції і справами проти родичів депутатів від Партії регіонів – з одного боку абсолютний нуль, а з іншого – 100%.

421x640_3

Розмови йдуть про різні кандидатури на посаду мера. В тому числі і Порошенка

- Ви є одним з депутатів, яких було обрано по мажоритарному окрузі в столиці. Київ і досі залишається без мера, і вже давно йде мова про те, що опозиція оголосить про єдиного кандидата. Чи є зараз визначеність, хто буде кандидатом на посаду мера від трьох опозиційних політичних сил?

- В Києві відбувається системний злочин. Законодавством України передбачено, що кияни мають право на місцеве самоврядування. Мер Черновецький власноручно написав заяву про складення своїх повноважень більше року тому. Це означає, що рік кияни не мають свого мера, який за законом має бути. Питання Верховної Ради не в тому, бути цим виборам чи ні. Вона просто має встановити дату. Це не питання політичної доцільності. Але Партія регіонів і комуністи, просто грубо порушуючи закон, відмовляються голосувати за дату виборів. Просто тупо і нахабно відмовляються голосувати! Говорити про те, що ми маємо зараз сформувати і пропонувати громаді Києва єдиного кандидата…. Проти цієї людини, яка ще навіть не буде брати участі у виборчій кампанії, одразу буде сконцентрована вся владна каральна машина. І жодного інструменту участі у виборчій кампанії, оскільки, вона ще не оголошена. Розмови йдуть про різні кандидатури. І, в тому числі, це і Петро Порошенко. Але я хочу сказати, що рішення буде приймати і фракція, і партія «Батьківщина», і лише після детального внутрішнього обговорення. Ми готові зробити це в тижневий термін, але нам потрібно чітко визначитись з тим, коли все-таки відбудуться вибори в місті Києві.

- Ви кажете, що кандидата ще немає, а в той же час кияни бачать, що один з членів фракції «Батьківщина», Микола Катеринчук, вже активно розклеює біг-борди, більше того, веде кампанію, в тому числі і проти Порошенка.

- До моменту винесення рішення фракції, кожен депутат має право самореалізовуватися, як йому подобається. І забороняти йому зараз ніхто не може. Але, коли буде сформовано рішення фракції політичної партії «Батьківщина», всі члени фракції та партії зобов’язані будуть його дотримуватися.

- Кандидатура Катеринчука розглядається, як можлива?

- Ми абсолютно демократична спільнота. У нас розглядається дуже багато різних кандидатур.

- У Вас є прогнози, коли призначать вибори? Ми бачимо, що питання знову на цьому тижні не буде розглядатися.

- Ми наполягаємо на тому, щоб зараз до питання п’яти округів, де будуть перевибори, було б додано ще питання Києва. Крім того, ми наполягаємо, що Київську міську раду теж має бути перебрано, тому що ні Конституційний суд, ні Президент, ніхто не має права призначати депутатів місцевого самоврядування. Продовживши їх повноваження на додаткові два роки, Конституційний суд перевищив міру своїх повноважень. Він своїм рішенням призначив депутатами певних осіб, яких люди на ці два роки не обирали. Вибори мають відбутися в жовтні, тому що проводити вибори в середині літа – це автоматично визнати, що вони будуть сфальсифіковані. Явка в 20% в серпні – це прямий шлях до фальсифікації, адмінресурсу, підкупу.

- Якщо уявити, що буде поставлено питання про вибори мера без Київради, опозиція буде його підтримувати?

- Ми будемо обговорювати це питання. Моя персональна позиція – так, потрібно підтримувати таке рішення, тому що будь-який елемент самоврядування сьогодні Києву надзвичайно потрібен. У киян абсолютно відсутнє місцеве самоврядування. Мера немає, районні ради ліквідовано. Київська міська рада мало того, що не повноважна, вона є представництвом блоку Черновецького і сьогодні її контролює Партія регіонів, яку обирало 10% киян. Це викривлення волевиявлення громади.

640x430_4

Кандидат в Президенти у «Батьківщини» один – це Тимошенко

- З президентськими виборами 2015 року більше визначеності? Єдиного кандидата від опозиції в першому турі не буде?

- Ми чітко сформували нашу позицію. Ми не маємо права обмежувати українців в їх праві вибору, тому буде щирим і правильним, якщо в першому турі українці самі визначаться, кого з кандидатів від опозиції вони вважають достойним того, щоб представляти їх інтереси і бути Президентом України. Ми підписалися і зобов’язалися, що в другому турі всі наші політичні сили без сумніву цього кандидата підтримають. На сьогодні партія «Батьківщина» сформувала свою позицію. Наш кандидат у президенти – Юлія Володимирівна Тимошенко. Закон, я маю на увазі найвищий закон України – Конституцію України, не забороняє їй приймати участь у виборах. Там є чіткий перелік пунктів за якими людина не може приймати участь у виборах президента України. Судимість там відсутня.

- Якщо, все-таки, вона не буде допущена до виборів, чи розглядала фракція можливість тих кандидатур, які її можуть замінити?

- На сьогодні фракція не розглядала такі кандидатури. Ми єдині в тому, що Юлія Володимирівна Тимошенко – це наш кандидат в Президенти України, і ніяких інших кандидатур фракція не обговорювала.

Віталій Криворучко, Наталя Шаромова (фото), Цензор.НЕТ

Фото

Закон про люстрацію у присутності журналістів, авторів закону і міністра юстиції підписав голова Верховної Ради Олександр Турчинов.
Підписавши, закликав зробити негайно те саме і Президента, щоб розпочати люстраційну процедуру.