Леонід Ємець: «Ми зупинили злочинний режим Януковича – зупинимо і Путіна»

21 липня 2014, 16:58

82771015_1327523636_stop_putin

- Коли я йшов на вибори, першою із моїх обіцянок було зупинити режим Януковича. Запевнив: докладу всіх зусиль і використаю всі можливості. Не мав жодних сумнівів – це завдання буде виконане, – говорить Леонід Ємець. – Ми здолали злочинний режим Януковича. Більшість із нас робила, що могла, інколи – навіть за межами можливостей. Депутат говорить швидко, бо час розписаний, звісно ж, за хвилинами. Але коли розмова торкається Майдану і події довкола нього, Ємець кожну фразу ставить на своє місце так, ніби виступає в суді. Ніби не має права помилитися в жодному слові.

Леонід під час Майдану відповідав за юридичне супроводження, особисто брав участь у понад 60-ти справах Автомайдану і в якості народного депутата брав хлопців на поруки, щоб врятувати від засудження.

- Із тієї першої ночі, коли Мустафа Найєм закликав зібратися, я був на Майдані, – продовжує мій співбесідник. – Потім із нашою фракцією, зі «Свободою» і УДАРом, займалися організацією Майдану на Європейській площі. Брав у цьому безпосередню участь як депутат, юрист і як людина.

Багато моментів із недавніх подій закарбувалося у його пам’яті із хронологічною точністю, бо ті події стали шокуючим одкровенням для усього нашого суспільства. Коли студентів жорстоко побив «Беркут», ми усі зрозуміли, що опинилися в іншій системі координат, в реаліях, до яких суспільство не було готовим, але не значить, що воно розгубилося.

- Зранку того ж дня я об’їздив усі київські районні відділки міліції. Коли дізнався, що багато студентів переховуються в Михайлівському соборі, ще з кількома депутатами «закріпилися» там для захисту цих хлопців. На площі перед Михайлівським дуже швидко зібралася підмога – тисяч із десять батьків, які готові були захищати своїх дітей незалежно від того, були вони побиті чи ні. А через день відбулася вже анонсована акція, коли на київський Майдан вийшло понад півтора мільйона громадян, були зайняті приміщення профспілок, Київради і розпочався справжній Майдан. З того часу щодня і щоночі ми були в єдиному ритмі з Майданом. Постійно там чергували – мали спільний намет із Віталієм Яремою і Дмитром Андрієвським. Там були й наші громадські приймальні, – згадує Леонід. Але головною його відповідальністю, каже, було юридичне супроводження Євро- та Автомайдану.

- У «справах» автомайданівців усі протоколи були написані як під копірку, з одними й тими ж граматичними помилками, – говорить Ємець далі. – Справжнім правосуддям там і не пахло. Ці «судді», замість дотримання закону, намагалися будь-що зберегти свою заробітну плату. Тому вони були готові садовити за грати на 15 років навіть невинних громадян! Наказом «згори» цього виправдати не можна. Суддя – не військовослужбовець, він працює добровільно. Він завше міг – не бажаючи виконувати злочинний наказ – піти на лікарняний чи навіть у відставку. Тому усі вони, впевнений, понесуть покарання. Спочатку будуть позбавлені статусу за те, що порушили присягу, потім по них буде відкрито кримінальні провадження. Гадаю, усі вони отримають належні строки за те, що вчиняли злочинні дії, передбачені Кримінальним кодексом. Не дивно, що наше суспільство не сприймає суд як незалежну гілку влади, куди можна звернутися за справедливим, законним рішенням. Після Майдану я чітко зрозумів, що перший і обов’язковий крок в очищенні судової системи – відновлення довіри до суду.

Серйозною перемогою Леонід вважає ухвалення Закону “Про відновлення довіри до судової системи України”, автором якого є й він.

– Це дуже серйозна реформа, – пояснює. – Закон рішуче змінює судову владу. А головне – відновлює до судів довіру суспільства. На жаль, це станеться нескоро…

Не секрет, що досконалої судової влади в нас ніколи не було. А останні 2 роки, коли «Іменем України» на чорне казали біле, чинився правовий «бєспрєдєл». Прокурори й слідчі були маріонетками влади, старий склад Вищої ради юстиції був гвинтиком репресій. Тому законом чітко встановлено: зі своїх посад спершу будуть звільнені всі члени Вищої ради юстиції. По-друге, туди не зможуть бути обрані ті, хто вже був у Вищій Раді юстиції (ВРЮ) чи у Вищій кваліфікаційній комісії суддів (ВККС). Усі, хто й далі залишався там, цим законом звільнені. По всій Україні голови суддів, заступники, керівники палат суддів теж звільнені. Та й судів тепер замість 666 – 664. Чи хто звертав увагу на ту «диявольську» цифру?

Ще одним важливим кроком в контексті останніх перетворень у суспільстві, Леонід Ємець вважає вибори до Київради та обрання мера столиці.

- Одна із моїх обіцянок, яку я давав своїм виборцям, коли йшов на вибори у Верховну Раду, – забезпечити демократичні вибори в столиці. З моменту, коли Черновецький написав заяву і повноваження депутатів міськради закінчилися, вона не мала права здійснювати керівництво містом. Два роки ми вимагали перевиборів, не давали нелегалам і далі дерибанити майно Києва. Зрештою вибори відбулися. Інша справа, як цим скористалися самі кияни. Зрозуміло, що «замучена» Черновецьким і Поповим столиця хотіла скоріш обрати легітимну владу. Вочевидь, саме тому у поспіху й не розгледіла давно знайомих, але замаскованих під іншими брендами «гречкосіїв». Недобитки Черновецького зараз майже в повному складі стали депутатами в Київраді! Тому потрібно змінювати законодавство і повертати районні в місті Києві ради. Сьогодні райради повинна повернути новообрана Київська рада, вона має для цього всі повноваження – 80 голосів, і це абсолютна більшість. Вибори в столиці змушують серйозно задуматися над помилками, яких не можна допустити під час найближчих парламентських виборів. Є великий ризик, що ситуація повториться і в парламент «пролізуть» такі персони, які навіть важко уявити.

Вважаю, що на вибори до Верховної Ради потрібно йти з відкритими списками. Як? Це – відсутність кумів, сватів та інших родичів кандидатів. Це коли немає «спонсорів» чи тих, хто купив собі місце за гроші. Це наявність внутрішньої конкуренції, а простіше – обрання суспільством тих, хто реально працював. А ще – крім відкритих списків – обов’язково потрібен інструмент відкликання депутата. Присяги не спрацьовують. «Тушки» були й будуть, і усувати їх слід одразу. А ще небезпечнішими будуть замасковані сепаратисти. Сьогодні вони відомі, але з наближенням виборів почнуть перефарбовуватися. Суспільство із відновленими правоохоронними органами ще розбереться із цими кремлівськими посіпаками. Їхня зрада не залишиться безкарною.

Леонід Ємець є автором закону про люстрацію.

Зіна ВАЛИЧ

Перегляньте також:

Фото

Закон про люстрацію у присутності журналістів, авторів закону і міністра юстиції підписав голова Верховної Ради Олександр Турчинов.
Підписавши, закликав зробити негайно те саме і Президента, щоб розпочати люстраційну процедуру.