Ухвалено Закон “Про відновлення довіри до судової системи”

09 квітня 2014, 16:05

24 канал

Верховна Рада ухвалила закон про відновлення довіри до судової системи. Документ підтримали 234 народних депутати з 247.

Закон передбачає правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції. У перехідних положеннях зазначено, що з моменту набрання чинності цього закону повноваження членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, осіб, що обіймають адміністративні посади у судах припиняються.  Законом змінено процедуру обрання суддів на адміністративні посади.

«Всі особи, які сьогодні знаходяться у Вищій раді юстиції, у Вищій кваліфікаційній комісії суддів, які були інструментами карального режиму Януковича і тиску на суддів, цим законом звільнені зі своїх посад. Всі, по всій Україні, голови суддів, заступники, керівники палат суддів теж звільнені з моменту набрання чинності Закону «Про відновлення довіри до судової системи», – зазначив один з авторів нормативного акту Леонід Ємець.

«Абсолютно змінений процес формування і призначення на ці посади. Це буде робити не Верховна Рада за поданням Ради суддів, а сам суд на зборах шляхом таємного голосування на один рік. Таким чином ми звужуємо і зводимо посаду голови та керівника суду до суто адміністративно-технічних функцій і повністю покладаємо відповідальність за ухвалення рішення на конкретного суддю. Ми прибираємо важелі впливу від Адміністрації Президента, від Парламенту, від керівників судів на рядового суддю. Це перший крок на шляху до еволюційної зміни суддівської системи України», – наголосив політик.

Нагадаємо, що згідно з пояснювальною запискою, документ визначає, що перевірка суддів проводиться протягом одного року з моменту формування тимчасовою спеціальною комісією, порядок створення якої також визначений цим законом.

У законопроекті прописані десять випадків, коли суддя підлягає люстрації. Серед них – прийняття політичних рішень – таких як обмеження прав громадян на проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій в Україні в період з 21 листопада 2013 р. до дня набрання чинності даного закону.

Крім того, підставою для перевірки може стати прийняті суддями рішення у справах, пов’язаних з проведенням виборів Верховної Ради 7-го скликання, скасуванням їх результатів або позбавлення статусу народного депутата парламентаріїв, обраних до парламенту 7-го скликання.

Суддя також підлягає перевірці, якщо приймав рішення, яке згодом Європейським судом з прав людини було визнано таким, що порушує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, в тому числі статей 14 і 18 даної Конвенції.

Докладніше Люстрація vs відновлення довіри: реанімація судової системи України

Перегляньте також:

Фото

Закон про люстрацію у присутності журналістів, авторів закону і міністра юстиції підписав голова Верховної Ради Олександр Турчинов.
Підписавши, закликав зробити негайно те саме і Президента, щоб розпочати люстраційну процедуру.